Desatero

  1. Jíme jen v případě, že nám kručí v žaludku!
  2. Denně vypijeme nejméně 2 litry tekutin!
  3. Po 18-cté hodině již nejíme vařená jídla! Výjimky sestavování jídelníčku v pokynech.
  4. Jíme jen to, co nám opravdu chutná!
  5. Najíme se a mezi jídly nic nekonzumujeme!
  6. Zaměňujeme jídla kalorická za ta méně kalorická!
  7. Co jsme doteď nesnědli, to už nedojídáme!
  8. Lednice není přeplněna a je vybavena velkým množstvím zeleniny a ovoce!
  9. Jídlo není smyslem našeho života!
  10. Po redukci zařadíme rekreační pohyb!

1. JÍME JEN V PŘÍPADĚ, ŽE NÁM KRUČÍ V ŽALUDKU!

Toto je nejdůležitější opatření, které budeme vyžadovat, abyste opravdu dodržovali. Jakmile je totiž začnete dodržovat, začnete se učit, jak poslouchat své vlastní tělo. Rozhodně rozbouráme Vaše vžité jídelní návyky, protože najednou zjistíte (až budete mít žaludek v normální velikosti), že Vám stále nekručí v žaludku a je doba oběda a podobně. Zcela jistě Vám některé jídlo, které jste až doteď normálně jedli, z jídelníčku vypadne. Pokud se dostaví "pocit lítosti nad nesnědeným jídlem", tak je to právě jedna z obranných reakcí Vašeho mozku a pokud Vás přepadne, tak rozhodně urychleně opusťte místnost, byt, dům. Prostě normálně utečte a to doslova, protože tato reakce je velmi silná a jen silní jedinci to zvládnou. Navíc sám na sobě člověk opravdu nerad šetří.

2. DENNĚ VYPIJEME NEJMÉNĚ 2 LITRY TEKUTIN!

S tímto pravidlem mívají problémy zejména ženy, protože pocit žízně je přepadá málokdy. Je však třeba říci, že pití je naučený zvyk a lze jej podpořit třeba tím, že budeme pít rovnou z lahve a tyto budeme mít na všech možných místech (v autě, v kuchyni, v obýváku, v práci, v ložnici ..........).

3. PO 18-CTÉ HODINĚ JIŽ NEJÍME VAŘENÁ JÍDLA! VÝJIMKY SESTAVOVÁNÍ JÍDELNÍČKU V POKYNECH.

Toto je 3. nejdůležitější opatření, a to proto, že pokud budete vařená jídla jíst po 18:00 zkazíte vlastnímu tělu celou jeho práci, kterou dokáže přes noc udělat. Vařeným jídlem myslíme vepřo, knedlo, zelo, rajskou omáčku s knedlíky, čevapčiči s brambory, řízek s hranolkami a podobně - prostě jídla, která se ponejvíce jedí k obědu. Po 18 hodině ale ještě můžete jíst zeleninové saláty + toast, teplá zeleninová jídla + toast nebo ryby v jakékoli úpravě.

4. JÍME JEN TO, CO NÁM OPRAVDU CHUTNÁ!

Velice často dochází k tomu, že ze zdvořilosti či naučeného zvyku sníte i jídlo, které jíst rozhodně nemusíte a nechutná Vám. Pamatujte tedy na to, že nejste kafilerka a čím méně toho na porci sníte, tím lépe. Také obdivujete ty, kteří takzvaně mohou sníst všechno a nejde jim to na tlouštku? Nemylte se a pozorujte je při jídle. Oni tvrdí, jak mnoho se najedli a přecpali, ale při bližším zkoumání přijdete na to, že sice měli na talíři třeba 3 knedlíky a omáčku s masem, ale ňoupali se v tom tak dlouho, až měli něco neodbytného na starosti a většinu porce nechali stát a byli pryč. Nebo druhý případ hubených lidí je ten, že sice snědí, co je na talíři, ale je jim to opravdu jedno a jsou schopni do lahůdkově připravené číny mrsknout hořčici či kečup. Takové barbarství! Ale oni právě považují jídlo jen za prostředek nutný k tomu, aby přežili. A to je právě důvod, proč jsou oni hubení a vy silní. Vám to totiž jedno není a je to také dobře, protože jídlo je v našem světě jedno z největších potěšení. Také se jím často odměňujeme! A podle toho to také vypadá! Takže s jídlem zacházejte střídmě jako hubení lidé, a uvidíte, že se výsledky dostaví vzápětí.

5. NAJÍME SE A MEZI JÍDLY NIC NEKONZUMUJEME!

Myslíme tím, že rozhodně budete jíst pouze v případě, že Vám kručí v žaludku a rozhodně nesníte na co přijdete. Rovněž nebudete po nikom jídlo dojídat! Raději to věnujte sousedovic pejskovi či kočičce! Ale jíst musíte! Je to paradox, ale zhubnete jen v případě, že budete jíst. Věta ,,nejlepší je nežrat" je největší hloupostí, kterou můžete udělat. Jediným výsledkem je totiž to, že si rozbouráte metabolismus a jeho opětovné nastartování je opravdu složité a neuděláte to jinak, než že budete jíst.

6. ZAMĚŇUJEME JÍDLA KALORICKÁ ZA TA MÉNĚ KALORICKÁ!

Tento pokyn uplatňujeme co nejvíce a pomůže nám v tom naše kniha "Mým jídlákům, aneb potraviny, jak je znáte i neznáte". Také se ale řídíme především našimi chutěmi. Uspokojení chutí je opravdu jedním z nejdůležitějších kroků, které musíte zvládnout, pokud chcete zhubnout. Čím více si odpíráte, tím větší hlad a deficit uspokojení totiž vzniká. Čím déle jej prohlubujete, tím větší propast si chystáte. Pokud nebudete své chutě průběžně uspokojovat, dojde k tomu, že budete sice vytrvalí a vydržíte držet jakoukoli dietu velice dlouho, ale pak stejně vždy dojde k tomu, že potkáte potravinu, na které Vy osobně ujíždíte a je celé snažení vniveč. Potkáte chlebíček, či dobrý zákusek a jste zpět ve svém kabátku a je tu jo-jo efekt. S každým dalším kolem sebemrskačství se Vám shazují kila dolů hůře a hůře a jste si tím vinni jen Vy sami, protože neuspokojujete své chutě tak, aby mozek nemusel použít další ze svých povedených fíglů. A tím je právě neovladatelná chuť na cokoli! Předcházejte této situaci, aby nedošlo k těmto žravým koncům! Ono 1/2 kg točeňáku v devět večer prostě do rána udělá 900 g nadváhy.

7. CO JSME DOTEĎ NESNĚDLI, TO UŽ NEDOJÍDÁME!

Tímto opatřením je zajištěno to, abyste v případě, že jste se vzbudili před polednem, nezačínali snídaní. Jídlo, které jste zaspali, tak není třeba již dojídat. Kdo má však směny, tak samozřejmě jeho sestavení jídelníčku je jiné, ale to je na osobní konzultaci.

8. LEDNICE NENÍ PŘEPLNĚNA A JE VYBAVENA VELKÝM MNOŽSTVÍM ZELENINY A OVOCE!

Jestli jste opravdu jídláci, tak toto opatření dodržujte co nejvíce, protože jestli budete mít plnou lednici salámů, dortů, jogurtů, sýrů a podobně, tak si můžete být jisti, že se v krizi neovládnete, a sníte o mnoho více jídla než v případě, že v té lednici toho moc není. A kde nic není, ani jídlák nebere!

9. JÍDLO NENÍ SMYSLEM NAŠEHO ŽIVOTA!

Prostě musíte začít myslet na něco jiného. Najednou totiž zjistíte, že máte spoustu volného času! Je to právě ten čas, který jste předtím věnovali právě přípravě Vašeho milovaného jídla. Musíte si však uvědomit, že všichni hubení lidé používají jídlo jen jako prostředek k přežití. Zato ale nemají problémy s klouby, vysokým tlakem a cukrovkou. Takže musíte najít kompromis. Jídlo si vychutnat, množství omezit!

10. PO REDUKCI ZAŘADÍME REKREAČNÍ POHYB!

Hlavně uvážlivě! Nechte si zajít chutě na hurá akce, protože jestliže máte například 100 kg a výše, tak si intenzívním pohybem spíše ublížíte. Jediná cesta je nejdříve zhubnout a potom postupně s ubývajícími kily tělo zpevnit. Opravdu vhodným pohybem pro silné lidičky je rychlá chůze. Zapojují se totiž všechny svalové skupiny bez zbytečné zátěže. Největší úbytek váhy však docílíte složením potravy.