Stres

Prezentace: Vliv stresu na hmotnost klientů - prezentace

Stres je nejčastější příčinou nadváhy, aniž to lidé vědí!

Naše těla jsou naprosto geniální a dovedou se vyrovnat se vším. A tedy i se stresem.

Bohužel je pro naši dobu stresová reakce dost nepříhodná.

Nikdo již nepádí za uloveným zvířetem, nikdo nebojuje, neutíká, sedíme jako pecky. Ale stres tu je a tedy i reakce na něj.

A tu se spouští celá kaskáda hormonů a rozbourávají celou homeostázu - proto máte ten třes, somatické potíže v oblasti žaludku a ještě mnoho dalších.

A pak zase jiné a ty to dávají dohromady. Důležité je, že překvapivě beta-endorfin (říká se mu také hormon štěstí ), který všichni tak vychvalují, tady ale funguje jako tonizující faktor a také nutí doplňovat energii.

Zvyšuje chuť k jídlu! Je to právě součást té stresové reakce. Bez toho, že se pohybujeme, ta potřeba udělat si dobře a ta chuť na jídlo tam je!

A v tom je největší problém. V této chvíli, kdy nikam neutíkáte, ale přesto ten emoční stres máte, nesmíte jíst! Musíte pít!

Protože když jíte, tak je to naprosto k ničemu, protože jak jsme si říkali, tak po tom, co jídlo přijde do žaludku, tak tam je minimálně hodinu, než se promísí kyselinou chlorovodíkovou a dalšími trávícími složkami žaludeční šťávy a vznikne chymus, který může pokračovat do duodena (tenkého střeva), protože teprve pak se otevře pylorus (vrátník).

A postupně se dostává tekutý obsah žaludku po malých částech do dalších částí střeva, kde se pankreatickými (ze slinivky) šťávami dále tráví sacharidy, bílkoviny a tuky. A to trvá přinejmenším dvě hodiny, než se to dostane na své místo do buněk! Takže vidíte, že ataka stresu může být dávno pryč a vám teprve přijde ta energie!

Takže v našich podmínkách naprosto k ničemu. Když budete rozzlobená, tak rozhodně pijte, ale nejezte! Nepodlehněte tlaku hlad, je to v té chvíli jen fata morgana! Ne opravdová potřeba jídla. Když budete jíst, tak jak jsme si řekly, tak bude tělo mít to co potřebuje a nemusí mít nic navíc! Naopak ACTH a další hormony spouští lipolýzu a tak kus tuků odbouráte. Proto někteří lidé při stresu hubnou, protože nejedí. Hrdlo se jim stáhne a nemohou polykat, beta endorfin se jim nespouští v takové míře a tak nesnědí to, co Vy, když si nedáte pozor.

Když je stres, tak hned do ruky vodu, mačkací balonek, nebo použijte relaxační techniky!